İDD: Uzaktan Çalışma, Özel Sektörü de Kapsamalı!

KAMUDA ÇALIŞANLARA UZAKTAN, DÖNÜŞÜMLÜ ÇALIŞMA, ÖZELDE ÇALIŞANLARI DA KAPSAMALIDIR!

26 Ağustos 2020 tarihli Resmî Gazete ’de “COVID-19 Kapsamında Kamu Çalışanlarına Yönelik Tedbirler” konulu Cumhurbaşkanlığı Genelgesi (20202/11) yayımlandı. Bu genelge pandemide başa dönüldüğünü göstermektedir. Genelgede çalıştırılma biçimine bakılmaksızın kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlara uzaktan çalışma, dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma uygulanacağı ve buna dair usul ve esasları üst yöneticiler tarafından belirleneceği bildirilmektedir.

Bu kapsamda dönüşümlü çalışanlar fiilen göreve gelmedikleri süre zarfında idari izinli sayılacak, mali ve sosyal hak ve yardımları ile diğer özlük hakları saklı kalacaktır. Kamuda çalışan 3 milyon kişi için bu düzenleme yapılırken, özel sektörde çalışıp sermaye için çarkları döndüren 15 milyondan fazla işçiye ise her koşulda ve şartta çalışın denmektedir.

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan ve kronik hastalığı bulunanlar idari izinli sayılmasına karşın özel sektörde fabrikalarda, atölyelerde, şantiyelerde çalışan, kronik hastalığı bulunan, aylardır çalışmayan, ücret alamayan işçiler idari ve ücretli izinli sayılmadığı gibi bu işçiler için alınması gereken önlemler konusunda bir bilgilendirme yapılmamıştır.

Salgın ve risk devam ederken çalışanlara yönelik tedbirler tüm emekçiler açısından aynı şekilde uygulanmalıdır. Tüm emekçiler için düzenleme yapılmaması demek sokağa çıkma yasağı günlerinde bile özel izinle fabrikalarda, atölyelerde, inşaatlarda çalıştırılan işçilerin canını sermayenin kar marjlarını yükseltmesi adına yok saymak olacaktır.

Salgın tüm çalışanları etkilemektedir. Çalışanlar arasında böyle bir ayrımcılık salgınla mücadeleye ve topluma zarar vermektedir. Salgınla mücadelenin dayanışma içinde, kimseyi geride bırakmadan, çalışanları korumaya özen göstererek, bütünlüklü ve organize bir şekilde sürdürülmesi gerekmektedir.

Çalışanların sağlık ve güvenliğini sağlayacak tedbirlerin uygulanmasını izlemenin yanı sıra çalışma hayatındaki sorunların çözüm yollarını araştırmak, çalışma hayatını geliştirmek için çalışanları koruyucu ve çalışmaya destekleyici tedbirleri almak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın görevleri arasındadır. İşçiler covid-19, işçi cinayetlerinde her gün ölürken, seyreden çalışma bakanlığını görevini yapmaya ve çalışanlar arasında ayrım yapmamaya davet ediyoruz. Kamuda çalışanlar için çıkarılan genelge özel sektör çalışanları için de çıkarılmalıdır.

İşçi Dayanışma Derneği

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*