İŞTEN KAÇINMA HAKKIMIZI KULLANALIM. SENDİKALAR SORUMLULUK ALSIN!

10 Mart tarihinden itibaren ülkemizde görülen koronavirüs salgınıyla mücadelede kritik günlerden geçiyoruz. Bilim insanları bu dönem yapılan veya yapılmayanların önümüzdeki süreci belirleyeceğini söylüyor.

Salgınla mücadeledeki olumsuz dünya deneyimlerine baktığımızda devletlerin patronların cebini düşünerek zamanında hayata geçirmediği uygulamaların nasıl felaketlere yol açtığı görülüyor.

Ülkemizde de siyasi iktidar AKP’nin rotası bilimin söylediklerinin aksine üretimin devam ettirilmesidir.

Bir yandan evde kal, hayat eve sığar deniliyor bir yandan da işçiler çalıştırılıyor. İşçilere ya virüs ya açlık deniliyor.

Başka bir yandan da kapanan veya faaliyetin azaldığı işyerlerinde milyonlarca işçi salgın süresince işten atıldı veya ücretsiz izne gönderildi. Bugünlerde meclise gelen kanun teklifinde ise işten çıkarmaların yasaklandığı maskesi altında işçileri ücretsiz izne göndermenin yolu açılıyor. Günlük 39,24 lira ödenerek işçiler işten atılmayacak ama ücretsiz izne gönderilecek. Kısa çalışma ödeneğinden faydalansa en az 1.752 lira alacak bir işçi mevcut teklif kanunlaşırsa ayda 1.177 lira alacak. Siyasi iktidar koronavirüs salgınında bile patronlara kıyak düzenlemeleri yapabiliyor.

Yaşadığımız durum apaçık  bir sınıf kırımıdır.

Taleplerimiz bellidir:

  • Zorunlu sektörler dışında herkese ücretli izin verilmesi,
  • Çalışması gereken işçilerin çalışma saatlerinin düşürülmesi ve işçi sağlığı ve iş güvenliği ile ilgili gerekli tüm önlemlerin alınması,
  • Sağlık hizmetlerinin kamusal ve ücretsiz olması,
  • Yurttaşlık geliri uygulamasına geçilmesi,
  • Temel insani hizmetlerin ücretsiz olmasıdır.

Bu talepler hayata geçerse evet hayat eve sığar, evet salgınla gerçekten mücadele edilir.

Tüm işçi kardeşlerimize sesleniyoruz. Bugün bizi ya açlık ya virüs denklemine sokmak isteyenlerin oyununu bozalım. İşyerlerinde ve işe gidiş geliş süresinde bilim insanlarının söylediği her önlemin alınmasını eksiksiz örgütlü biçimde isteyelim. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği açısından tehdit oluşturan koşullarda işten kaçınma hakkımızı kullanalım.

Bugün sendikaların ve konfederasyonların oynayacağı rol hayatidir. Bugün söylenen veya söylenmeyen, yapılan veya yapılmayan herşey işçi sınıfının aklına ve vicdanına yazacaktır. Sendikalar sorumluluk almalı, tüm işyerlerinde işten kaçınma hakkı başta olmak üzere yapılması gereken ne varsa tüm güçlerimizi seferber ederek hayata geçirmelidir.

Ayrıca siyasi iktidarın koronavirüs salgınında bile hayata geçirmeye çalıştığı sermayeye kıyak düzenlemelerine karşı uyanık olmalı ve işçi sınıfının ve emekçilerin ortak taleplerinin sesini yükseltmelidir.

İşçi Dayanışma Derneği olarak bu mücadelede bize ne düşüyorsa yapmaya hazırız. Yeter ki bu sınıf kırımına karşı kendi sınıfımızın direncini ortaya koyalım.

İŞÇİ DAYANIŞMA DERNEĞİ

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*