KORONAVİRÜSE KARŞI İŞÇİLER KORUNSUN!

Covid-19 (Koronavirüs) salgını, dünyanın pek çok ülkesinden sonra ülkemizde de 10 Mart tarihinden itibaren karşımıza çıktı. 27 Mart itibari ile vaka sayısı 3629 olurken hayatını kaybeden yurttaşlarımızın sayısı 75 olmuştur.

Hükümet ve sağlık bakanı ‘Kendi OHAL’inizi yaratın, sosyal mesafe kurallarına uyun, kişisel beslenmenize ve hijyen kurallarına dikkat edin, evden çıkmayın’ gibi uyarılar gerçekleştirirken hayatını emeğiyle geçindiren on milyonlarca insanın bunları nasıl yapacağına dair ne bir söz söylemektedir ne de bunların hayata geçmesini sağlayacak sosyal politikaları devreye sokmaktadır.

Koronavirüs salgını nedeniyle alınan önlemler sonucu pek çok işyeri kapandı, belli iş kollarında ekonomik durgunluk had safhaya ulaştı. Bu tablo halihazırdaki ekonomik krizin derinleşmesine neden oldu. Her krizde olduğu gibi fatura işçilere çıkartılırken; işten atmalar, ücretsiz izne zorlamalar, ücretli izinlerin yıllık izinden düşürülmesi virüs salgınıyla uğraşan işçilerin ekmeklerini de kaybetmesine neden oldu.

Tüm işçi ve emekçilerin gözü kulağı cumhurbaşkanının açıklayacağı paketteyken, ‘sermayeye destek, yaşlılara kolanya’ paketi açıklandı. İşçilerin acil ve yaşamsal olan aynı zamanda halk sağlığının da güvence altına alınmasının yolu olan taleplerine dair ise hiçbir çözüm geliştirilmedi.

Bir an önce hayata geçmesi gereken taleplerimiz şunlardır:

1- Sağlık hizmeti kamusal ve ücretsiz olmalı, özel hastaneler tamamen kamusal denetime geçmeli, fırsatçılık yapmaya çalışan özel hastaneler kamulaştırılmalı, virüse karşı en etkili çözüm olan yaygın test yapılma aşamasına geçilmeli ve işyerlerinde tüm çalışanlar teste tabi tutulmalı ve sağlık emekçilerin tüm koruyucu ekipman ihtiyaçları karşılanarak güvenli çalışma zeminleri oluşturulmalıdır.

2 – Çalışmanın devam edeceği zorunlu işkolları dışında tüm işçilere ücretli idari izin verilmeli, salgın süresince işten çıkarmalar, ücretsiz izin veya ücretli yıllık iznin kullandırılması gibi hak gaspları yasaklanmalı, işsizlik fonu tamamen emekçiler için kullanılmalıdır.

3- Çalışmanın devam etmesi gereken zorunlu işkollarında işçiler  için hiçbir hak ve ücret kaybına yol açmamak şartıyla çalışma saatleri en çok 6 saate düşürülmeli, kronik hastalığı bulunan ve risk grubunda olan işçiler için ücretli idari izin hakkı sağlanmalıdır.

4- Elektrik, su, doğalgaz, iletişim borçları, tüketici kredileri ertelenmeli ve salgın süresince temel insani haklar ücretsiz verilmelidir.

5- Hijyen ve sağlıklı beslenme koşullarını sağlamak virüse karşı hepimizin yapması gereken temel önlemlerdir. Tüm yurttaşların bu ihtiyaçlarını karşılaması için yurttaşlık geliri dahil sosyal destekler hayata geçirilmelidir.

İşsizlik fonundaki paralar, devletin köprü, yol, şehir hastanelerinde yandaş şirketlere akıttığı milyar dolarlarca paralar, büyük çoğunluğu emekçilerden alınan vergilerle hazinede biriken paralar işçi ve emekçiler için kullanılmalıdır. Servet vergisi dahil radikal tedbirler bir an önce uygulanmalıdır.

Siyasi iktidar anayasada yazan sosyal devlet ilkesini hatırlamalı ve işçilerin yaşamsal hale gelmiş tüm bu taleplerini hayata geçirmelidir.

İŞÇİ DAYANIŞMA DERNEĞİ

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*