HALK SAĞLIĞI TEDBİRLERİ ALINSIN, FATURA İŞÇİLERE ÇIKARTILMASIN!

Yeni Tip COVID-19 (Koronavirüs) salgını neredeyse dünyanın her yanına sıçrarken birçok ülkede de OHAL, sokağa çıkma yasağı gibi uygulamaların gerçekleşmesine dahi neden olmuştur.

Ülkemizde de 17 Mart itibari ile 47 vaka tespit edilmiştir. Koronavirüs tespiti ile birlikte hükümet tarafından bir takım tedbirler de alınmaya başladı. Okullar tatil edildi, bir çok ülkeye giriş çıkışlar durduruldu, eğlence yerleri kapatıldı. Buna karşılık emekçilere yönelik herhangi bir  tedbir alınmamıştır. Bilim insanlarının virüsten korunmak için yaptığı sosyal temastan kaçının, mümkün olduğu kadar evden çıkmayın, bulunduğunuz ortamları hijyenik hale getirin gibi uyarıları milyonlarca emekçi hayata geçirememektedir. Bu durumun kendisi de salgının yaygınlaşmasına  ve koranavirüsün etkisini artırmaya neden olmaktadır.

Ayrıca ülkemiz salgın tehditinden önce de ekonomik kriz içerisinde bulunmaktaydı. Koranavirüs sebebi ile hali hazırdaki ekonomik tablo daha da olumsuzlaşmaktadır. Vahşi sömürü düzeni de her krizde olduğu gibi faturayı yine emekçilere çıkarmaktadır. Çalışılmayan günlerin yıllık ücretli izinden düşmesi veya güvencesiz çalışanların çalışmayacakları günlerin ücretlerin verilmemesi faturanın işçilere çıkartılacağının en basit örnekleridir. Ayrıca ekonomik tablonun daha da ağırlaşmasıyla işsizliğin artması tüm bunların cabasıdır.

“Toplum sağlığına” yönelik tedbirler aldığını dile getiren hükümetin emekçilerin sağlığına ilişkin tedbirleri patronların insafına bırakmayıp bir an evvel alması ve gereken tedbirlere yönelik genelge yayınlaması gerekmektedir. Bununla birlikte ülkemizde 7 milyonu bulan işsiz bulunmaktadır. İşsizlerin sağlık hizmetinden yararlanmasına ilişkin tedbirler de bir an önce alınmalıdır.

İşçi Dayanışma Derneği olarak acil taleplerimiz şunlardır:

-Tüm iş yerlerinde hijyen ve kişisel korunma önlemleri alınmalıdır.

-Okulların tatil edilmesi sebebi ile çalışan ebeveynlere ücretli izin verilmelidir. Bu izinlerin yıllık ücretli izinlerden düşülmemesi gerekmektedir.

-Emekçilerin hijyen ve beslenme şartlarının iyileştirilmesine yönelik sosyal politikalara öncelik sağlanmalıdır.

-Herhangi bir sağlık güvencesi bulunmayanların sağlık hizmetinden ücretsiz yararlanması için tedbirler alınmalıdır.

-Dünya Sağlık Örgütü’nün ilan ettiği risk grubunda bulunan emekçiler ücretli izne çıkarılmalıdır.

-Elektrik, su, doğalgaz gibi temel insani ihtiyaçların karşılanması için borçlu emekçilerin borçları ertelenmeli, bu ihtiyaçların karşılanmasında engeller çıkarılmamalı, belli düzeyde bu ihtiyaçlardan ücretsiz şekilde faydalanmalıdır.

Tüm işçi kardeşlerimizin bilmesi gerekmektedir ki patronların ve hükümetin emekçilerin sağlığına yönelik tedbirleri almaması halinde emekçilerin çalışmaktan kaçınma hakkı bulunmaktadır. Haklarımızı kullanmak, taleplerimizin hayata geçmesi için işçi kardeşlerimize çağrımız, sendikalarla, işçi dernekleriyle ve işçi sınıfının çıkarlarını savunan örgütlenmelerle irtibata geçmesi ve dayanışmayı büyütmesidir.

İŞÇİ DAYANIŞMA DERNEĞİ

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*